Më 11 dhjetor 2017, në ambientin “Te Stela Resort” u mbajt përvjetori i parë i themelimit të Unionit të Prodhuesve Shqiptarë, i vetmi organizatë vullnetare në vend që mbron interesat e të gjithë sektorëve të prodhimit. Në këtë ceremoni morën pjesë rreth 200 të ftuar, ministra dhe përfaqësues të institucioneve publike, ambasadorë, përfaqësues të organizatave të huaja në Shqipëri, përfaqësues të USAID-it nga Shtetet e Bashkuara, partnerë nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës dhe Maqedonia, gazetarë dhe prodhues të të gjithë sektorëve në Shqipëri. Mbrëmja filloi me një ekspozitë të anëtarëve të Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë, ku pjesëmarrësit patën mundësinë të shohin dhe të provojnë produktet shqiptare.

Në ceremoninë e inaugurimit u prezantua një video promovuese e industrisë përpunuese shqiptare, duke përfshirë fabrikat e anëtarëve të Unionit të Prodhuesve Shqiptarë, në mesin e fabrikave më të mëdha prodhuese në vend, me qëllim të ngritjes së vetëdijes së pjesëmarrësve nga institucionet publike dhe të huaj organizatave në Shqipëri për sfidat, rëndësinë dhe përpjekjet e mëdha të sipërmarrësve të prodhimit vendas për të sjellë konsumatorët shqiptarë “Made in Albania” produkte me cilësi të lartë.

Sekretari i Përgjithshëm, Arben Shkodra, falënderoi të gjithë pjesëmarrësit për praninë e tyre dhe ftoi prodhuesit shqiptarë që të bashkohen me këtë organizatë kaq të rëndësishme për sektorin e prodhimit në Shqipëri.

Bardhyl Baltëza, President i Unionit të Prodhuesve Shqiptarë, prezantoi shkurtimisht performancën e shoqatës me mbi 50 aktivitete të zhvilluara duke përfshirë seminare, seminare, B2B, takime pune me përfaqësuesit e qeverisë, tryeza të rrumbullakëta teknike të Komiteteve të Politikave për çështje të caktuara që lidhen me prodhimin. Z. Baltëza nënvizoi rëndësinë e marrëveshjeve të bashkëpunimit me partnerët e Klubit të Prodhuesve të Kosovës dhe Maqedonisë dhe ftoi përfaqësuesit e qeverive të të tre vendeve që të bashkëpunojnë në barrierat doganore ekzistuese. Presidenti gjithashtu paraqiti përbërjen e shoqatës, me 30 anëtarë që përfaqësojnë një xhiro vjetore prej mbi 170 milionë euro, që përfaqësojnë mbi 10,000 punonjës, duke eksportuar mbi 100 milionë euro pothuajse në të gjitha vendet e Evropës, SHBA, Kinë, por edhe Afrikën e Veriut dhe vlera e të cilit arrin shumën prej 500 milionë euro.

Një fjalim mikpritës iu dha gjithashtu nga Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Ndërmarrësisë, Sonila Qato, i cili u befasua nga puna e Bashkimit Shqiptar të Prodhuesve në vetëm një vit dhe numri i madh i prodhuesve vendas, partnerë nga Kosova, Maqedonia dhe të huaj organizatat që punojnë në Shqipëri, të mbledhura posaçërisht për të festuar një përvjetor të kësaj organizate të rëndësishme për industrinë prodhuese shqiptare. Zonja Qato vlerësoi komunikimin e vazhdueshëm me Sekretarin e Përgjithshëm, Presidentin e Asociacionit, Këshillin Drejtues dhe anëtarët pjesëmarrës në tryezat e rrumbullakëta teknike. Ministri theksoi se bashkëpunimi do të vazhdojë dhe do të hapet për diskutimet dhe takimet e vazhdueshme me anëtarët e shoqatës për çështjet që i prekin ato në veprimtarinë e tyre.

Nagib Fejzi, Kryetar i Forumit Ekonomik të Forumit Shqiptar, tha se në të gjitha vendet e Evropës ku ai ka patur mundësinë të shkojë, ai nuk ka gjetur një organizatë të tillë të konsoliduar dhe një frymë bashkëpunimi aq të mirë sa ka ndodhur mes prodhuesve e Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë. Z. Fejzi shprehu bindjen se Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë, me vetëm një vit arritje pune, po merr rolin e organizatës më të rëndësishme vullnetare në Shqipëri në aspektin e industrisë së prodhimit dhe prodhuesve të ftuar në Shqipëri për t’u bërë pjesë e kësaj organizate .

Fjala e fundit përshëndeti z. Astrit Shabani nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës, i cili tha se prodhuesit shqiptarë në Kosovë, Maqedonia dhe Shqipëria, tashmë i kanë hequr pengesat, dhe është ana e qeverive përkatëse për të bërë të njëjtën gjë. Pasi lavdëroi punën e prodhuesve shqiptarë të të gjitha fushave, ai ftoi konsumatorët shqiptarë të konsumojnë shqiptarët, të konsumojnë prodhimet vendase, sepse përveç fitimit të produkteve të cilësisë, ata mbështesin konkurrencën e denjë të produkteve shqiptare në tregun evropian.

Pas ceremonisë, mbrëmja vazhdoi me darkën e gala, duke shërbyer mysafirë me produkte shqiptare nga anëtarët e Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë, nën tingujt e muzikës live.

 

Comments(01)

 1. Alex April 9, 2020

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this info So i am happy to convey that I have a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to don?t fail
  to remember this site and give it a look regularly.

Leave a comment